KULAK UĞULTUSU NEDENLERİ, KULAK ÇINLAMASI TEDAVİSİ

Kulak uğultusu çok farklı şekillerde olabilir. Bu sesler ritmik çan sesi yada devamlı ıslığa benzer şekilde  yada başka şekillerde olabilir. Kulak uğuldaması Daha çok geceleri veya sessiz ortamlarda ortaya çıkar. Bu kulak uğultusu çoğu zaman rahatsız edici düzeydedir Ve kişinin psikolojik sağlığını etkileyebilir. Bazıları uyumaya bile engel teşkil eder. Geçici Kulak uğultusu rahatsızlığı olan kişide kulak uğultusu duyulan bir zamanda konuşulup bir şey söylendiği zaman anlık olarak uğultu kesilir. Birazdan nedenlerini açıkladığımız zaman çoğu uğultunun geçici olduğunu öğreneceksiniz.
    Kulak Uğultusu Nedenleri
   Kulak uğuldaması nedenlerinin çoğu basittir. Bu basit nedenler; kulak kiri, Alınan ağrı kesiciler, Sakinleştiriciler,romatizma ilaçları, antibiyotikler herhangi bir hastalığın tedavisi sırasında ortaya çıkan uğultular ilaca bağlı olarak gelişebilir.
   Ve bunun yanında kötü nedenler de vardır. Ve kesinlikle bir kbb (kulak burun boğaz) polikliniğine görünülmesi gerekir.
  kulak yolunda Enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulakta ki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi gibi daha önemli nedenler de olabilir. Tinnitus baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri (anevrizma) veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden (akustik nörinom) dolayı da olabilir. Bu problemlerde işitme kaybı da vardır ve işitme kaybı bu hastalığın önemli olduğuna delalet eder. Allerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, tiroid problernleri, baş ve boyun bölgesine gelen darbelerden ötürü de olabilir. Ve kesinlikle doktora görünmek gerekir.

   Siz yinede ben emin olamam hangisi iyi neden hangisi kötü neden derseniz bence en garantisi bir uzmana görünün bir şey kaybetmezsiniz. En fazla bir kaç saatinizi alır.


Kulak uğultusu toplumun % 20′sini etkiliyor
Kulak çınlama ve uğultuları en sık görülen problemlerin başında geliyor. Her beş yetişkinden birinin gelip geçici de olsa bu hissi yaşadığı biliniyor. Bazı kişilerde bu durum çok daha belirgin olarak görülüyor.
Yapılan araştırmalar, bu probleme sahip kişilerden 15′te birinin medikal yardım aradığını, 20′de birinin de problemden aşırı derecede şikâyetçi olduğunu ortaya koyuyor. Yetişkinlerin, %1,2′sinde çınlama / uğultunun hayat kalitesini ileri derecede bozduğunu da yapılan çalışmalar gösteriyor.
Doç. Dr. Üneri kulak çınlamaları ve uğultularıyla ilgili şunları söylüyor:
“Nitelikleri haricinde bu iki olgunun oluşum şekilleri ve tedavileri de farklıdır. Çınlamalar, genelde işitme eğrilerinde, tiz tonlardaki sinir tipinde işitme kayıpları ile birliktedir ve tedaviye en az yanıt veren gruptur. Uğultuların ise kaynağında pek çok farklı problem bulunabilir ve bunların çoğu tedaviye cevap verir.”
Kulak uğultusunun tanısı
Her iki durumun tanısında öncelikle, kulak burun boğaz muayenesi ve tam odyolojik inceleme yapılması gerekiyor. Bu incelemeden sonra elde edilecek sonuçlara göre ileri tetkikler yapılması gerekebilir. Bu tetkikler arasında dahili, nörootolojik muayeneler ve ENG gibi tetkikler ile tomografi ve MRI gibi görüntüleme metotlarını da saymak mümkün.
Kulak uğultusunun tedavisi
Doç. Dr. Üneri tedaviyle ilgili şöyle konuşuyor: “Tedavi sorunu yaratan probleme göre değişir. Erken dönemde tanı ve tedavi çok önemlidir. Özellikle pes tonlarda (alçak frekanslar, işitme eğrisinin 250-1000 veya 2000 frekans arası kısmında) sensori-neural tipte işitme kayıpları görülen kulak uğultuları, erken dönemde yakalanırlarsa medikal tedavilere çok iyi cevap verirler, uğultu ile birlikte işitme kayıpları da düzelebilir.
Ani işitme kayıplarında, (özellikle alçak frekansları tutan tiplerinde) erken dönemde kullanılan özel kortizon ve ilaç tedavileri çok başarılıdır. Kulak uğultusu orta kulaktaki bir probleme bağlı olabilir; orta kulakta sıvı birikimi, kronik enfeksiyonlar ya da geçirilmiş enfeksiyonlar gibi, bu problemlerde de cerrahi tedavi uygulanır.”
Kulak uğultusunu önlemek mümkün mü?
Kulak uğultusunun ya da çınlamasının önlenmesi çok kolay değil. Uğultu erken tanınıp tedavi edilirse tam düzelebilir ve bundan sonra yapılacak yakın takiple yeniden tekrarlaması önlenebilir, çınlama vakalarının bazıları da tedaviye olumlu cevap verirler. Ancak ilerlemesini engellemek mümkün. Bunun için belli hasta gruplarını yakın takip etmek faydalı olur.
Doç. Dr. Üneri özellikle kulak çınlaması sorunu yaşayanlar için şunları öneriyor: “Hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi gibi dâhili sorunların yakın takibi, aşırı tuzlu beslenme, aşırı kafein alımı, sigara, alkol, yüksek sese maruz kalma gibi olumsuz yaşam koşullarının düzeltilmesi sorunun ilerlememesine yardımcı olur.”


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder